Witaminy z grupy B, zwane również witaminami B-komplex, to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie. W skład witaminy B-komplex wchodzi osiem witamin, każda z nich pełni ważne funkcje.
🗸 B1 – Wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, wspiera układ immunologiczny.
🗸 B2 – Wspiera narządu wzroku, bierze udział w przemianach lipidów i aminokwasów.
🗸 B3 – Bierze udział w wielu procesach biochemicznych, reguluje poziom cholesterolu, odpowiada za prawidłowy stan skóry oraz nabłonka przewodu pokarmowego, zapobiega chorobie Alzheimera oraz Parkinsona.
🗸 B5 – Obniża stężenie cholesterolu we krwi, bierze udział w syntezie hormonów steroidowych, uczestniczy w syntezie witaminy A oraz witaminy D.
🗸 B6 – Reguluje poziom cysteiny w organizmie, reguluje pracę serca, wspomaga leczenie wypadania włosów, łagodzi objawy w zespole cieśni nadgarstka
🗸 B7 – Wspomaga utrzymanie dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, immunologicznego, gruczołów potowych, szpiku, erytrocytów, jąder. Wspiera właściwy rozwój umysłowy i fizyczny.
🗸 B9 – Pełni podstawową funkcję w procesach wzrostu, rozwoju i rozmnażania komórek. Uczestniczy w regulacji, tworzeniu i dojrzewaniu krwinek czerwonych , zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, wpływa na utrzymanie erekcji, zapewnia dobry nastrój i równowagę psychiczną, odgrywa ważną rolę przy odtwarzaniu kodu genetycznego,
🗸 B12 – Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego oraz produkcję DNA, wpływa na utrzymanie erekcji, kontroluje apetyt, wspomaga dobry nastrój i reguluje hormony.
Niektóre grupy ludzi, mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B lub mogą mieć problemy z ich wchłanianiem, dlatego suplementacja może okazać się konieczna. Grupy osób, które mogą potrzebować suplementacji witaminą B to: Osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej (ponieważ witaminy z grupy B znajdują się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego). Kobiety w ciąży i karmiące piersią (witaminy są wsparciem dla rozwoju płodu i dziecka). Osoby starsze (starsze osoby często mają problemy z wchłanianiem witaminy z grupy B z pożywienia, dlatego suplementacja może być konieczna). Osoby z chorobami takimi jak choroba Crohna czy celiakia(mogą mieć problemy z wchłanianiem witaminy z grupy B z pożywienia).
Witaminy z grupy B są wsparciem dla wspomagania funkcjonowania organizmu, ale organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować, dlatego muszą być dostarczane z dietą lub suplementami.
Oto kilka produktów spożywczych, które dostarczają witaminy z grupy B:
🗸 Tiamina (B1): mięso, ryby, orzechy, owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste, zboża i produkty zbożowe.
🗸 Ryboflawina (B2): mięso, ryby, nabiał, jajka, zielone warzywa liściaste i zboża.
🗸 Niacyna (B3): mięso, ryby, orzechy, nasiona, zboża i produkty zbożowe.
🗸 Kwas pantotenowy (B5): mięso, ryby, warzywa, jajka, zboża i produkty zbożowe.
🗸 Pirydoksyna (B6): mięso, ryby, banany, orzechy, zboża i produkty zbożowe.
🗸 Biotyna (B7): jajka, drożdże, zielone warzywa, liście, orzechy i nasiona.
🗸 Kwas foliowy (B9): zielone warzywa liściaste, owoce, fasola, groch, orzechy, wątróbka i produkty zbożowe zbożowe w kwas foliowy.
🗸 Kobalamina (B12): mięso, ryby, jaja, nabiał i produkty odżywcze w witaminę
Niedobór witamin z grupy B powoduje ogromne skutki dla organizmu. Może on wspomagać problemy zdrowotne, ponieważ witaminy te pełnią kluczowe funkcje w działaniu organizmu. Niedobór witamin z grupy B może prowadzić m.in. do apatii, zaburzeń neurologicznych, niedokrwistości, osłabienia mięśni, problemów z płodnością.